07 czerwca 2017r. grupa uczniów ZSP w Baborowie wyruszyła na wycieczkę do Katowic, gdzie znajduje się siedziba słynnej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Dzięki staraniom nauczycielki muzyki, pani Anny Dawidów, udało nam się dostać na koncert edukacyjny NOSPR. Orkiestra pod dyrekcją Yoshinao Kihara, jednego z trzech finalistów ubiegłorocznego konkursu na asystenta dyrygenta w NOSPR, wykonała utwory:

Maurice’a Ravel’a – Koncert fortepianowy G-dur, cz. I

Charles’a Ives’a – Central Park in the Dark  

George’a Bizet’a – Habanera i Seguidilla Carmen oraz pieśń torreadora z opery Carmen

Rodiona Szczedrina – Suita Carmen (wybór części).

W klimat i nastrój prezentowanych dzieł wprowadzała pani dyrektor Joanna Wnuk – Nazarowa ciekawie opowiadając o kulisach powstawania utworów oraz biografiach ich kompozytorów.

               Dla większości uczniów z Baborowa był to pierwszy kontakt z muzyką klasyczną i to w najlepszym wydaniu.

Niektórzy początkowo sceptyczni, wracali do domów pod ogromnym wrażeniem muzyki, jej brzmienia oraz przepięknego, nowoczesnego gmachu, o którym tak pisze Tomasz Konior architekt i jego twórca Kluczowym założeniem było stworzenie budynku niczym powieść szkatułkowa, której odrębne opowiadania dopiero po połączeniu dają pełny obraz. Powstała więc wielowarstwowa, zmysłowa przestrzeń wyrażona w strukturze, materiałach, fakturach, świetle i brzmieniu, która stopniuje emocje tworząc wyjątkową atmosferę spotkań muzyków i melomanów wokół muzyki.

Cóż więcej można powiedzieć?

Anna Rozłucka-Jankowska
ZSP Baborów

nospr m

 

 
21072712
21214896